Коробка передач трактора Т 40
КПП СІЛЬГОСПАГРЕГАТ Т-40
У 1961 році Липецький тракторний завод освоїв виробництво трактора на колісному ходу під позначенням Т-40.
Вдала конструкція Т-40, хороші технічні параметри цього універсально-просапної трактора допомогли завоювати популярність, що підтверджується знаходженням на конвеєрі до 1995 року. До переваг і достоїнствами моделі СІЛЬГОСПАГРЕГАТ зараховують:
- переднемоторную компоновку;
- вдалу конструкцію трансмісії і КПП на Т-40;
- економічність експлуатації;
- надійність;
- ремонтопридатність.
Зазначені переваги Т-40 допомогли розробити модифікації, затребуваних в сферах промисловості і в інших виробництвах. Серед головних:
- 40АМ – повнопривідна версія;
- 41АН – варіант із зменшеним кліренсом для сільгоспробіт на земельних схилах;
- 50А – навантажувач з ковшем;
- Т38 – гусеничний варіант трактора;
- 40АП – модифікація для застосування в житлово-комунальній сфері.
Технічні параметри Т-40
Багатофункціональність у використанні і як наслідок популярність Т-40 забезпечили технічні характеристики, при цьому швидкісні параметри збігаються з трактором Т 150К:
- Клас – 0,9.
- Вантажопідйомність – 0,85 т.
- Привід – передній (4х2).
- Двигун – Д-144:
- Тип – дизельний.
- Кількість циліндрів – 4.
- Обсяг циліндрів – 4,20 л.
- Охолодження – повітряне.
- Потужність – 50,50 л. с.
- розміри:
- Довжина – 3,66 м.
- Висота – 2,38 м.
- Ширина – 1,63 м.
- Колісна база – 2,15 м.
- Трансмісія:
- Механічна.
- Схема перемикання – 8 передніх і задніх передач.
- Зчеплення – фрикційне однодискова муфта.
- Швидкість найбільша (найменша):
- переднього ходу – 26,72 (1,63) км / год.
- заднього ходу – 5,35 (1,96) км / год.
- загальні:
- Маса – 2,37 т.
- Ємність баку – 74,0 л.
- Витрата пального – 185 г / кВт * год.
- Кліренс – 0,65 м.
Пристрій КПП
У конструкції трактора Т-40 для зміни напрямку руху, вибору швидкості і виконання операцій, призначена коробка передач. Конструкція коробки представлена наступними елементами:
- ходоуменьшителем;
- механізмом реверсу з конічною передачею;
- пристроєм блокування;
- спеціальними валами, шестернями з механізмом перемикання;
- головною передачею з пристроєм для блокування диференціала.
- Ходозменшувач. Пристрій призначений, замість роздавальної коробки, формувати для Т-40 додаткове число знижених швидкостей, а також для підвищення кількості агрегатується обладнання при виконанні різних робіт. Конструкція ходозменшувача укрупненно є зубчасту передачу з зовнішнім і внутрішнім зачепленням, які при взаємодії між собою утворюють зменшене передавальне число (2,75), яке передається на ведений вал Т-40.
- Реверс. Механізм реверса зі спеціальною передачею призначений для отримання в коробці додаткової кількості швидкостей для руху заднім ходом. За конструкцією являє редуктор, принцип якого полягає в зміні шестерень зачеплення в конічної передачі, при якому відбувається зміна напрямку і швидкості руху веденого вала.
- Спеціальні вали і шестерні, механізм перемикання. Призначені для отримання швидкості руху або зміни напрямку. У коробці розрізняють первинний і провідні вали, а також шестерні передач. Необхідна передача виходить способом переміщення заданої рухомий шестерні для її зачеплення з нерухомою, розташованої на іншому валу. Механізм перемикання сконструйований за допомогою спеціальних валів перемикання, на яких змонтованої вилки. Вали переміщаються за допомогою важеля перемикання, при цьому вилки зрушують рухливі шестерні.
- Пристрій блокування передач. Пристосування призначене для виключення неповного зачеплення шестерень в коробці, а також самовільного роз’єднання. Основним елементом є спеціальний вал для блокування і фіксатори. При включенні необхідної передачі паралельно рухається вал блокування до необхідної шестерні і при збігу зубів фіксатори закріплюють з’єднання.
- Головна передача з пристроєм блокування диференціала. Використовується для трансляції ведучих коліс крутного моменту від двигуна, складається з двох прямозубих шестерень. Пристрій блокування диференціала призначене для отримання однакової швидкості обертання правого і лівого колеса трактора.
Обслуговування
Для надійної довговічної роботи та зниження кількості ремонтів КПП трактора Т-40 необхідно виконувати технічне обслуговування, регламентоване виробником.
Важливою операцією є перевірка якості, рівня, а також терміну служби мастила в корпусі коробки.
Якісне трансмісійне масло захистить шестерні і вали від передчасного зносу, корозії.
Необхідно застосовувати мастильний матеріал із заданим температурним режимом за періодами експлуатації (літній, зимовий, всесезонний).
Періодичність перевірки рівня масла виконується кожен 240 мотогодин експлуатації. Перевіряють рівень за допомогою контрольної пробки, яка знаходиться на корпусі КП.
У разі зниженого рівня заливають масло до норми через контрольний отвір. Категорично не рекомендується заливати трансмісійну рідина вище рівня контрольної позначки, так як це призведе до створення підвищеної щільності масляної плівки на зубах зачеплення, що викликає деформацію.
При зміні трансмісійної рідини кожні 960 мотогодин роботи потрібно виконувати промивання елементів, вузлів коробки. Для цього здійснюється злив масла з гарячого двигуна, що дозволяє очистити коробку від відкладень.
Також в КПП Т-40 величина зачеплення зубів шестерень не регулюється до повної втрати працездатності.
Виконання таких нескладних операцій дозволить якісно обслуговувати коробку передач, збільшити період експлуатації багатофункціонального Т-40.
Трактор Т-40
Пристрій, схеми, ремонт
Коробка передач трактора Т-40 (КПП) і її схема
На трактор Т-40 встановлюється механічна, восьмишвидкісна, чотирьохходові коробка передач з поперечним розташуванням валів. Основне призначення кпп – це зміна швидкості і напряму руху трактора.
Пристрій коробки передач Т-40
Механічна коробка передач трактора складається з ходозменшувача, валів і шестерень, конічної передачі з механізмом реверсу, механізму перемикання, головною передачі з диференціалом і механізмом блокування диференціала, механізму блокування передач.
Схема коробки передач Т-40: 1 – корпус трансмісії; 2, 21, 26, 29, 32 – підшипники; 3 – вторинний вал; 4 – ходоуменьшитель; 5-кришка ходоумениіітеля; 6 – конічна шестерня реверсу; 7 – трубопровід маслоприемника; 8, 15 – маслоприймачі; 9 – важіль перемикання реверсу і ходозменшувача; 10 – провідна конічна шестерня; 11 – вал муфти головного зчеплення; 12 – муфта реверсу; 13 – пробка-сапун; 14 – вилка перемикання реверсу; 16 – ведена конічна шестерня; 17 – куліса; 18 – важіль перемикання передач; 19 – чохол; 20 – валик механізму перемикання; 22 – первинний вал; 23 – блок шестерень заднього ходу; 24- кришка корпусу трансмісії; 25 – педаль блокування диференціала; 27 – вал-шестерня сповільненій передачі; 25 – проміжна шестерня сповільненій передачі; 30, 31 – склянки підшипників; 33 – шток; 34 – вилка; 35 – піввісь; 36 – зубчастий муфта блокування диференціала; 37 – диференціал; 38 – ведена циліндрична шестерня проміжної передачі; 39 – пробка зливного отвору; 40 – коливається рамка; 41 – вимикач.
Схема перемикання передач на тракторі Т-40
Реверс трактора Т-40
Конічна передача з механізмом реверсу використовується для передачі крутного моменту і обертання від двигуна до первинного валу, ходозменшувача або валу реверсу. Конічні шестерні оснащені круговими зубами і в період експлуатації не потребують регулюваннях до їх повного вироблення.
Провідна шестерня конічної передачі встановлена в расточке передньої частини блоку трансмісії і обертається в задньому роликовим і передньому кульковим підшипниках. Відома шестерня коробки передач трактора Т-40 змонтована в лівій частині первинного вала на двох шарикопідшипниках. Ведена конічна шестерня реверсу т-40 також встановлена в лівій частині блоку трансмісії. На шліцах первинного вала, між відомими шестернями, змонтована муфта реверсу, яка здатна займати одну з трьох позицій: перебувати в зачепленні з валом ходозменшувача, з відомою конічної шестернею реверсу або з відомою конічної шестернею переднього ходу. Конічна передача замінюється комплектно, т..е. відразу все шестерні – ведена і ведуча.
В першу чергу встановлюється ведуча конічна шестерня, з відстанню від торця шестерні до осі первинного вала рівним 40 ± 0,1 мм. Під час проведення регулювання бажано збільшувати або зменшувати кількість прокладок, що розміщуються під склянкою підшипника.
Далі монтують ведену конічну шестерню таким чином, щоб зазор в зачепленні зубів шестерень був в діапазоні 0,25-0,6 мм. Для регулювання зазору необхідно зменшувати або збільшувати число прокладок під склянкою підшипника. Конічну шестерню реверсу трактора Т-40 монтують також, як і ведену конічну шестерню.
Ходозменшувач Т-40
Для отримання додаткових знижених швидкостей використовується ходоуменьшитель, що дозволяє використовувати трактор з сільськогосподарським обладнанням, яке потребує використання уповільнених швидкостей руху.
Ходозменшувач розміщується з лівого боку трактора, де встановлений в розточення під стакан конічної шестерні реверсу. Загальна конструкція ходозменшувача реалізована у вигляді окремого вузла і являє собою зубчасту передачу з внутрішнім і зовнішнім зачепленням. Передавальне число ходозменшувача – 2,75.
Принцип дії ходозменшувача полягає в наступному. Сонячна шестерня, що з’єднується шліцами з конічною шестернею реверсу, обертає сателіти, розміщені в нерухомому водію. Сателіти передають обертання шестірні, яка за допомогою шліцьового з’єднання обертає ведучий вал ходозменшувача. Далі, за допомогою рухомої муфти, обертання передається до первинного валу кпп Т-40.
Ходозменшувач трактора Т-40 може працювати також з тракторами тягове зусилля яких не перевищує 9кН (900 кгс). Використання п’ятої і шостої передачі не рекомендується, так як висока ймовірність передчасного зносу шестерень даних передач. Подібні швидкості можна отримати на прямих передачах.
Схема ходозменшувача трактора Т-40: 1 – кришка з маслоподводящие трубкою; 2 – ведена шестерня; 3 – сателіт; 4 – стакан; 5 – вісь педалі муфти зчеплення ВВП; 6 – маслоприемник з трубкою; 7 – коронна шестерня; 8 – первинний вал; 9 – муфта; 10 – конічна шестерня; 11 – провідний вал; 12 – сонячна шестерня; 13 – водило; 14 – регулювальні прокладки.
Шестерні і вали коробки передач
Використовуються для отримання конкретного ряду швидкостей і зміни напрямку руху трактора Т-40. Первинний вал обертається в двох кулькових підшипниках, що знаходяться в расточке блоку трансмісії і склянці. На шліцах первинного вала змонтовані два ковзних блоку: блок другий і третій і блок провідних шестерень п’ятої та шостої передач, а також дві нерухомі шестерні першої і четвертої передач. На вторинному валу розміщені нерухомі шестерні і дві рухливі – шестерні заднього ходу і четвертої передачі і шестерні сповільненою і першої передач.
Необхідна передача включається шляхом переміщення однієї з рухомих шестерень за допомогою механізм перемикання передач. При включенні сповільненій передачі або заднього ходу в зачеплення вводяться додаткові шестерні, розміщені в нижній частині блоку трансмісії.
Під час установки вторинного вала, його регулюють шляхом додавання або зменшення кількості прокладок під склянкою підшипника, відстань від осі ВВП при цьому має становити 35 + 0,34 мм.
Механізм перемикання передач трактора Т-40 складається з валиків перемикання з встановленими на них вилками. Валики оснащені кільцевими канавками, в які входять кульки-фіксатори. За допомогою важеля перемикання, валики можуть переміщатися для включення передач.
Механізм блокування коробки передач
Механізм блокування Т-40 використовується для запобігання неповного включення і самовимикання шестерень. У його пристрій входять валик блокування і кульки-наконечники з пружинами. Під час натискання на педаль зчеплення – необхідна дія для включення необхідної передачі, одночасно переміщається валик блокування до тих пір, поки його фрезеровані пази не встануть проти валиків перемикання. В даному положенні кожен валик перемикання фіксується тільки кульковим фіксатором і може бути переміщений за допомогою важеля перемикання. Далі педаль зчеплення зайняв свою попередню позицію, при цьому валик блокування циліндричної частиною входить в кільцеву проточку валиків перемикання, не дозволяючи їм переміщатися.
В процесі експлуатації трактора механізм блокування Т-40 не потребує регулювання, за винятком тих випадків, коли проводилася його розбирання.
Крім того, в коробці передач трактора також встановлено механізм блокування, що запобігає пуск двигуна при включеній передачі.
Схема механізму блокування коробки передач: 1 – валик перемикання передач; 2 – валик блокування; 3, 11 – важелі блокування; 4 – регулювальний гвинт; 5 – педаль муфти головного зчеплення; 6 – тяга блокування; 7 – гайка; 8 – вилка тяги; 9 – важіль перемикання передач; 10 – палець; 12 – куліса; 13 – кулька; 14 – пружина.
Головна передач і диференціал Т-40
Використовуються для передачі колесам трактора крутного моменту і обертання з різними кутовими швидкостями при здійсненні поворотів.
Головна передача складається з двох циліндричних прямозубих шестерень. Диференціал трактора Т-40 – простий, двохсателіт з конічними шестернями, що знаходяться в ступиці диференціала. Під час прямолінійного руху трактора, коли провідні колеса мають однаковий опір, ліва і права ведені шестерні диференціала обертаються з однаковою кутовою швидкістю. У разі зміни опору або при повороті трактора, одна з відомих шестерень прискорює вращаеніе, а інша – уповільнює. В процесі експлуатації регулювання шестерень диференціала не потрібно.
Механізм блокування диференціала
Використовується для передачі однакової частоти обертання правої і лівої полуосям, під час переборення трактором різних перешкод.
Регулювання механізму блокування диференціала здійснюється тільки при порушенні регулювальних параметрів в наступному вигляді:
1. відкрутіть гайку, вкручуючи регулювальний болт в педаль знизу;
2. вичавіть педаль блокування до відмови;
3. відкрутіть регулювальний болт до упору головки в кришку коробки;
4. відпустіть педаль блокування і відкрутіть болт ще на один оборот. В даному положенні надійно закріпіть регулювальний болт гайкою.
Надійний і довгий термін служби механізму блокування безпосередньо залежать від його правильного застосування під час експлуатації трактора:
1. використовуйте механізм блокування диференціала тільки під час подолання перешкод при буксовании одного з ведучого колеса. Для цього вичавіть зчеплення, натисніть на педаль блокування і плавно відпустіть зчеплення.
2. не робіть розворотів на тракторі при включеному механізмі блокування.
Забороняється включати механізм блокування диференціала при включеному зчепленні.
Схема механізму блокування диференціала: 1 – педаль блокування диференціала; 2 – болт; 3 – гайка; 4 – важіль штока; 5 – шток; 6 – напрямна штока; 7 – пружина блокування; 8 – вісь хитання вилки; 9 – шестерня диференціала; 10 – вилка блокування; 11 – муфта; 12 – піввісь.
Кінцева передача трактора Т-40
Кінцева передача задніх коліс використовується для зниження частоти обертання і збільшення крутного моменту, що передається на півосі ведучих коліс. Всі кінцеві передачі складаються з двох циліндричних шестерень з прямим зубом. Провідна шестерня змонтована в розточеннях блоку і обертається в двох роликопідшипниках. Відома шестерня встановлена на півосі колеса і обертається в роликовому і кульковому підшипниках.
За допомогою фланця кінцева передача пріклеплена до рукаву гальма і може монтуватися в двох положеннях, що потрібно для зміни агротехнічного просвіту.
Схема коробки передач Т-40
Колісний трактор Т-40 посідав одне з найважливіших місць в лінійці продукції Липецького тракторного заводу з 1961 по 1995 рік. На сьогоднішній день він знятий з виробництва, але продовжує залишатися вірним помічником тисяч фермерів, будівельників, комунальних служб. Серед найбільш успішних конструкторських рішень, що зумовили популярність Т-40 – коробка передач, трансмісія і переднекапотная компоновка. В результаті трактор показав себе економічним в експлуатації, надійним і простим в обслуговуванні і ремонті і продовжує активно використовуватися на багатьох сучасних господарствах і підприємствах.
Параметри і пристрій КПП
Трактори Т-40 оснащувалися восьмиступінчастою механічними коробками. Схема коробки передач трактора Т 40 включає в себе наступні елементи:
- Ходозменшувач. Забезпечує роботу трактора на знижених швидкостях, що необхідна для використання деяких видів сільськогосподарського обладнання. Являє собою зубчасту передачу, з’єднану з конічною шестернею реверсу і з валом ходозменшувача через шліци. Встановлюється з лівого боку трактора в розточення під стакан конічної шестерні реверсу.
- Реверс з конічною передачею. Забезпечує рух заднім ходом. Являє собою редуктор, що перемикає шестерні зачеплення в конічної передачі. В результаті забезпечується зміна напрямку і швидкості руху веденого вала.
- Конічна передача також передає крутний момент і напрямок обертання від двигуна до первинного валу і ходозменшувача. Провідна шестерня розташовується в передній частині блоку трансмісії, ведена – на первинному валу.
- Головна передача і диференціал. Передають колесам крутний момент і задають різні кутові швидкості при поворотах. Являє собою дві циліндричні шестерні з прямими зубами. При повороті одна відома шестерня прискорює обертання, а друга уповільнює.
- Механізм блокування диференціала. Забезпечує рівну частоту обертання обом полуосям, при русі по сильно пересіченій місцевості.
- Шестерні і вали «відповідають» за зміну швидкості і напряму руху. Оснащені механізмом перемикання, за допомогою якого і відбувається управління. Ключові вали – первинний і ведучий. Управління здійснюється зачепленням потрібної рухомий шестерні з нерухомою. Механізм перемикання передач являє собою валики з виделками, зміщується шестерні.
- Механізм блокування КПП. Запобігає неповне включення шестерень. Складається з валика і пружних кульок-фіксаторів. При роботі блокіратора валик входить в кільцеву проточку валиків перемикання і запобігає їх переміщення.
- Кінцева передача трактора. Зменшує частоту обертання півосей ведучих коліс. Являє собою дві циліндричні шестерні з прямими зубами. Провідна шестерня встановлюється в розточеннях блоку, ведена – на півосі колеса.
Схема КПП
Схема перемикання КПП Т 40 розташована в кабіні кожного трактора над щитком. Управління здійснюється важелями перемикання передач і реверсу, а також педаллю зчеплення. При правильному виборі передач трактор буде працювати з максимальною продуктивністю і мінімальним навантаженням на деталі трансмісії, а також зменшиться витрата палива.
Ремонт і обслуговування коробки передач
При конструюванні трактора розробники приділяли особливу увагу його ремонтопридатності в польових умовах. Всі деталі і вузли повинні були бути розраховані на ремонт в польових умовах, коли доступу до кваліфікованої сервісної служби немає.Тому багато водіїв успішно виконують обслуговування і ремонт КПП Т 40 своїми руками, мінімізуючи витрати і простої.
Технічне обслуговування КПП зводиться до перевірки кількості мастила в картері і його періодичної заміни (або доливу). Перевіряти, скільки масла в коробці Т 40, слід через кожні 240 годин роботи за допомогою контрольної пробки, розташованої на корпусі коробки. Через цей же отвір заливають масло при доливе або заміні – строго до рівня контрольної позначки, не нижче і не вище.
Недолік мастила призведе до підвищеного зносу і перегріву КПП, а надлишок може привести до поломки зубів.
Після кожних 960 годин роботи рекомендується промити деталі і вузли коробки і змінити масло. Злив відпрацьованого масла здійснюється при гарячому двигуні через отвір в нижній частині КПП. Використовуються мінеральні трансмісійні масла, в ідеалі – всесезонні. У районах із значними перепадами річних температур важливо стежити, щоб масло відповідало сезону.
Шестерні і вали коробки на Т 40 не потребують регулювання.
Деякі поради по ремонту та заміни основних вузлів:
- При заміні конічної передачі замінюються обидві шестерні, і ведена, і ведуча. Спочатку встановлюється ведуча. Відстанню до осі первинного вала (40 ± 0,1 мм) регулюється прокладками під склянкою підшипника. Відома шестерня встановлюється з зазором в зачепленні зубів 0,25-0,6 мм. Аналогічним чином встановлюється конічна шестерня.
- Механізм блокування передач не потребує планової регулюванню, але підлягає їй після будь-якої розбирання.
При неналежній роботі блокіратора диференціала він регулюється в наступному порядку:
- відкрутити гайку, фіксуючу болт регулювання, одночасно вкручуючи сам болт в педаль блокування з нижньої сторони;
- повністю вичавити педаль;
- відкручувати болт, поки він не не впреться в кришку коробки;
- відпустити педаль, відкрутити болт ще на один оборот і зафіксувати гайкою.
Пристрій і робота коробки передач Т40М-0020050 (КПП) трактора Т-40
На тракторі Т-40 використовується механічна восьмишвидкісна (одна передача уповільнена) Багатоходовий коробка передач Т40М-0020050 . Характерною особливістю даної коробки є поперечно розташовані вали і реверс, який робить можливим рух трактора в передньому і задньому напрямку на всіх передачах. Це значно збільшує маневреність і продуктивність агрегату.
У корпусі трансмісії на передній стінці виконані різьбові і місця отворів, за допомогою яких здійснюється з’єднання з корпусом зчеплення і установка різних вузлів і механізмів управління трактором. До бічних стінок кріпляться рукава гальм. Для монтажу кронштейна важелів системи навісу, а також подовжувач заднього ВВП (валу відбору потужності) призначена задня стінка корпусу. Верхня частина корпусу закрита кришками, на які монтуються важелі і механізми управління перемиканням передач, а також реверсом Т25-1701001-А і блокуванням диференціалу.
Вал головного зчеплення приводить в обертання первинний вал коробки через шестерні (конічні) і механізм реверсу. Провідна конічна шестерня (на малюнку поз. 21) обертається в кульковому (поз. 6) і роликовому (поз. 22) підшипниках. Кульковий підшипник встановлюється в стакан (поз. 7) і фіксується по зовнішньому кільцю бурти і гайкою (поз. 12). Кільця у внутрішній частині підшипників притискаються до торця провідної шестерні гайкою (поз. 8) через дистанційну втулку (поз. 23). Дана конструкція дозволяє обмежувати осьовий зсув провідної конічної шестерні.
Під фланцем склянки (поз. 7) встановлюються прокладки (поз. 5), за допомогою яких регулюється зазор зачеплення конічної пари. Конічна ведуча шестерня обертається в постійному зачепленні з шестірнею (поз. 2) і шестернею (поз. 13). Конічна ведена шестерня або шестерня реверсу (поз. 2) встановлено в двох підшипниках кулькового типу (поз. 18, 19). Стопорні кільця, які фіксують підшипник (поз. 18), одночасно запобігають переміщення шестірні по осі. Зазор конічних шестерень (поз. 2, 13) регулюється за допомогою прокладок, встановлених під фланець склянки (поз. 3), і болтами (поз. 4). Порожній хвостовик шестірні (поз. 2) має нарізні шліци, передають обертання на вал-шестерню ходозменшувача, який встановлюється на місце склянки (поз. 3). При монтажі ходозменшувача зі склянки витягають шестерню (поз.
Мал.1 – Конічна передача з механізмом реверсу Т25-1701001-А трактора Т-40
1 – первинний вал коробки передач Т25-1701032-Ж; 2 – ведена конічна шестерня реверсу Т25-1701150-К; 3, 7 – склянки підшипників; 4 – болт; 5 – регулювальні прокладки; 6, 14, 16, 18, 19 – кулькові підшипники; 8 – гайка; 9 – стопорная шайба; 10, 12 – спеціальні гайки; 11 – стопорне кільце; 15 – шайба; 17 – ведена конічна шестерня Т50-1701029-Г; 20 – муфта реверсу Т60-1701154; 21 – провідна конічна шестерня Т60-1701132-Б; 22 – роликопідшипник; 23 – дистанційна втулка.
Торці ведених шестерень виконані зі шліцьовими отворами, між якими на евольвентних шліцах первинного вала знаходиться муфта (поз. 20), яка може переміщатися в осьовому напрямку. Первинний вал обертається в двох кулькових підшипниках, один з яких розташований в расточке корпусу трансмісії, а другий – в расточке в правій стінці корпуса з фіксацією кришкою склянки і кільцем по осьовому напрямку, що запобігає осьовий зсув первинного вала.
На шліцах правій частині первинного вала коробки передач Т-40 Т40М-0020050 закріплена в нерухомому стані ведуча шестерня першої передачі. На прямокутних наскрізних шліцах вала посаджені ведуча шестерня четвертої передачі, і крім цього дві ковзаючі каретки: а) провідна шестерня другої і третьої передачі; б) провідні шестерні п’ятої та шостої передач.
На лівому кінці вторинного вала знаходиться прямозубая шестерня, яка забезпечує синхронний привід вала відбору потужності (ВВП). Вторинний вал здійснює обертання в роликовому і кульковому підшипниках. Роликопідшипник змонтований в расточке корпусу трансмісії, шарикопідшипник в расточке правої стінки з фіксацією кришкою склянки і кільцем на валу, що обмежує осьовий зсув вторинного вала. Під фланцевої поверхнею склянки розміщені прокладки, за допомогою яких здійснюється регулювання зазору зачеплення шестерень синхронного приводу ВВП.
На шліцах вторинного валу змонтована шестерня шостий передачі, шестерні другої і п’ятої передач, блок провідної шестерні головної передачі і шестерні третин передачі. Крім цього на валу встановлені каретки: а) шестерень четвертої передачі і заднього ходу; б) першої та сповільненою передач. Набір шестерень утримується від осьового переміщення внутрішнім кільцем роликопідшипника з одного боку і стопорним кільцем з іншого.
Вал-шестерня сповільненій передачі знаходиться в правій нижній частині корпусу трансмісії, обертаючись в двох підшипниках кулькового типу. На валу закріплений нерухомо блок шестерень заднього ходу, при цьому велика шестерня постійно зачеплена з ведучою шестірнею першої передачі на валу первинному. Також на валу нарізані зуби шестерні, яка постійно зачеплена з шестірнею проміжного, що обертається на двох підшипниках, які встановлені на вісь. Ось кріпиться в стінці корпусу трансмісії консоллю через пластину.
При включенні всіх передач (крім сповільненій передачі і заднього ходу) в КП в зачепленні знаходяться тільки дві циліндричних шестерні. При включеному задньому ходу додатково працює блок шестерень заднього ходу. При експлуатації трактора на сповільненій передачі додатково бере участь ще одна пара шестерень. Схема роботи шестерень коробки передач (КПП Т40М-0020050) показана на малюнку 2.